top of page

Program filmowy HER Docs Forum

Urodzona w Damaszku Lina jest dokumentalistką, dziennikarką i operatorką, która od ponad dziesięciu lat dokumentuje wydarzenia w Jordanii, Libanie, Syrii i Turcji. Ukończyła studia magisterskie z produkcji filmów dokumentalnych na Uniwersytecie w Essex. Lina zrealizowała krótko- i średniometrażowe filmy dokumentalne oraz swój pełnometrażowy debiut „5 pór roku rewolucji”, którego premiera odbyła się w 2023 roku na festiwalu filmowym Sundance w sekcji konkursowej World Cinema Documentary Competition.

5 pór roku rewolucji

reż. Lina / Niemcy, Syria, Holandia, Norwegia / 2023 / 95 min. / polska premiera

13 września 2023

19:00

Mila Zhluktenko urodziła się w Kijowie w Ukrainie. Studiowała na Wydziale Dokumentalnym Uniwersytetu Telewizji i Filmu w Monachium. Jej filmy były pokazywane na wielu festiwalach filmowych, m.in. IDFA, Visions du Réel, Camerimage i MoMA Doc Fortnight. „Opera Glasses” zdobyły Złotego Gołębia na festiwalu DOK Leipzig. „Aralkum” otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na festiwalu Visions du Réel i zakwalifikował się do Oscara®.

Daniel Asadi Faez urodził się w Schweinfurcie w Niemczech. Studiował na Wydziale Dokumentalnym Uniwersytetu Telewizji i Filmu w Monachium oraz w National College of Arts Lahore w Pakistanie. Oprócz reżyserii zajmuje się produkcją kina dokumentalnego i eksperymentalnego. Jego filmy były pokazywane na wielu festiwalach filmowych, m.in. w Locarno, na DOK Leipzig, Visions du Réel i Ann Arbor. Jest stypendystą programu Berlinale Talents.

Budząc się w ciszy

reż. Mila Zhluktenko, Daniel Asadi Faezi / Niemcy, Ukraina / 2023 / 18 min.

16 września 2023

18:00

Zuzanna Solakiewicz i Zvika Portnoy to polsko-izraelski duet dokumentalny z bazą w polskich lasach. Z powodzeniem stworzyli ponad 10 produkcji pracując naprzemiennie w rolach: reżysera_ki, operatora_ki i montażysty_ki. Oboje studiowali w Szkole Filmowej Sama Spiegla w Jerozolimie. Solakiewicz wcześniej ukończyła studia humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, a edukację filmową kontynuowała podczas stażu w Szkole Filmowej w Łodzi, natomiast Portnoy ukończył Akademię Sztuk Pięknych Bezalel. Solakiewicz przeszła także przez programy Berlinale Talents (2015) i EAVE (2018). „15 stron świata”, pełnometrażowy film dokumentalny duetu, zdobył nagrodę Tygodnia Krytyków na Festiwalu Filmowym w Locarno w 2014 roku i został nagrodzony m.in. na MFFD w Belgradzie, MFF w Bratysławie, Millennium Docs Against Gravity, MFF Nowe Horyzonty i FAME. Film był pokazywany na całym świecie na wiodących międzynarodowych festiwalach filmowych, takich jak DOK Leipzig, SXSW, MFF w Zurychu oraz dystrybuowany w kinach, telewizji i na platformach VOD.

Dobra wiadomość

reż. Zuzanna Solakiewicz, Zvika Gregory Portnoy / Polska / 2023 / 11 min. / warszawska premiera

15 września 2023

19:00

Katharina Mückstein jest scenarzystką i reżyserką, mieszka w Wiedniu. Najpierw studiowała filozofię i gender studies, a następnie do 2010 roku reżyserię i produkcję filmową w Wiedeńskiej Akademii Filmowej. Oprócz różnych działań dydaktycznych w obszarze scenariusza i rozwoju postaci, Katharina Mückstein od ponad dziesięciu lat zajmuje się problematyką antydyskryminacyjną w branży filmowej.

Feminizm WTF

reż. Katharina Mückstein / Austria / 2023 / 96 min. / polska premiera

17 września 2023

18:00

Ukraińska reżyserka i producentka, urodzona w Iwano-Frankowsku w 1986 roku. Ukończyła kulturoznawstwo na Akademii Kijowsko-Mohylańskiej oraz antropologię społeczną na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. W latach 2012-2013 była stypendystką Fulbrighta na Temple University w Filadelfii. W 2015 roku ukończyła kurs reżyserii filmów dokumentalnych w Szkole Wajdy w Warszawie. Jej pełnometrażowy debiut „Heat Singers” miał swoją premierę na festiwalu Visions du Réel w 2019 roku i otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego zarówno od Stowarzyszenia Ukraińskich Krytyków Filmowych, jak i Ukraińskiej Akademii Filmowej.

It's a Date

reż. Nadia Parfan / Ukraina / 2023 / 5 min. / warszawska premiera

16 września 2023

18:00

Dokumentalistka i badaczka zainteresowana problematyką praw człowieka, rasizmu, uchodźstwa i dyskryminacji społeczności queerowej. W swojej pracy wykorzystuje narzędzia z antropologii kulturowej i koncentruje się na regionach Afryki Zachodniej i państw arabskich. Wyprodukowała film dokumentalny „Stolen Fish. Kiedy zabraknie ryb” w reżyserii Gosi Juszczak o eksploatacji zachodniego wybrzeża Afryki przez chińskie fabryki mączki rybnej.

Jina

reż. Emilia Pluskota / Polska / 2023 / 18 min. / warszawska premiera

16 września 2023

14:00

Twórczość Sashy w filmie obejmuje różnorodne projekty wizualne, od filmów dokumentalnych, przez modę i teledyski, po fotografię i kuratorstwo. Jej filmy zawiodły ją do miejsc na całym świecie. Jej pierwszy, wielokrotnie nagradzany dokument „Salamanca” (2015), którego premiera odbyła się na festiwalu IDFA w 2015 r. i był pokazywany na festiwalach Hot Docs, Camden i wielu innych. Nakręcony w USA „Quicksilver Chronicles” (2019) miał swoją premierę na Visions du Réel w Nyonie. Jej najnowszy pełnometrażowy film, dokumentalna baśń „A Hawk as Big as a Horse” (2022), uzyskał wsparcie Sundance Institute i otrzymał Specjalne Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie na festiwalu DOK Leipzig 2022. Zetknięcie się zarówno z fabułą, jak i filmem dokumentalnym pomogło Sashy połączyć swoje zainteresowania podczas pracy nad filmem „Mara” (2022), łączącym brutalną rzeczywistość i baśnie.

Mara. Białoruski sen

reż. Sasha Kulak / Francja, Wielka Brytania / 2022 / 62 min.

16 września 2023

20:30

Zoya Laktionova urodziła się w 1984 r. w Mariupolu, w rodzinie z klasy robotniczej. Po raz pierwszy pojawiła się w świecie kina dokumentalnego jako postać w filmie „Ma” (10') w 2017 roku, a rok później nakręciła swój pierwszy krótkometrażowy dokument „Diorama” (2018) o zaminowanym morzu w rejonie Mariupola. Film zdobył nagrodę w kategorii MyStreetFilms na festiwalu „86” (Ukraina) w 2018 roku, brał udział w wielu europejskich festiwalach filmowych (m.in. DOK Leipzig, Ji.hlava IDFF, FilmFestival Cottbus), trafił do kin w Ukrainie w 2019 roku. W 2021 roku Zoya miała premierę swojego nowego filmu krótkometrażowego „Territory of Empty Windows” (10') na festiwalu Docudays UA i pokazała go w kinach na MFF Molodist w Kijowie. Film otrzymał Nagrodę Specjalną MDFF Ji.hlava na Festiwalu Filmowym Kinosaray Positive 2021 oraz Grand Prix w konkursie dokumentalnym francusko-ukraińskiego MIST Kinofest 2021. Międzynarodowa premiera odbyła się na MFF MakeDox w Macedonii Północnej. Przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainą (24.02.22) Zoya mieszkała w Kijowie i pracowała jako niezależna artystka i dokumentalistka. Pracuje z tematami wojny, pamięci i osobistych historii.

Pamiętaj zapach Mariupolu

reż. Zoya Laktionova / Ukraina, Austria / 2022 / 5 min. / polska premiera

16 września 2023

18:00

Absolwentka Ecole Normale Supérieure. Wyreżyserowała w 2017 roku film krótkometrażowy „Leap Into the Void”, kupiony wcześniej przez OCS i wybrany do programu Stockholm Independent Film Festival. Teraz, mając perspektywę pracy z filmem fabularnym, poświęca się tworzeniu filmów dokumentalnych debiutując w tej dziedzinie pełnometrażowym dokumentem „Pod osłoną nocy” (Visions du Réel 2023, film otwarcia, Konkurs Grand Angle). Przekonana, że te dwa podejścia się uzupełniają, pracuje obecnie nad krótkometrażowym filmem fabularnym, którego akcja toczy się na pograniczu francusko-włoskim, a także współpracuje przy kilku filmach fabularnych jako konsultantka ds. scenariusza.

Pod osłoną nocy

reż. Juliette de Marcillac / Francja / 2023 / 69 min. / polska premiera

15 września 2023

19:00

Daryna Mamaisur jest artystką wizualną i filmowczynią urodzoną w Kijowie w Ukrainie. Mając doświadczenie w teorii i filozofii sztuki, rozwijała swoją praktykę na styku różnych dyscyplin. Jej prace związane były z przekształceniami przestrzeni publicznej i krajobrazu ze względu na ich związek z kulturą wizualną i pamięcią. Poza tym szczególnie interesują ją sytuacje, w których język i ekspresja wokalna wydają się kruche i niezdolne do uchwycenia rzeczywistości. W 2022 roku ukończyła DocNomads, wspólny program studiów magisterskich z produkcji filmów dokumentalnych w Lizbonie, Budapeszcie i Brukseli. Jej filmy brały udział między innymi w festiwalach filmowych Kasseler Dokfest, Visions du Réel, FIDMarseille, Docudays UA.

Potykam się na każdą wieść z Kijowa

reż. Daryna Mamaisur / Belgia, Ukraina, Portugalia, Węgry / 2023 / 17 min. / polska premiera

16 września 2023

18:00

Snow Hnin Ei Hlaing  ukończyła szkoły filmowe zarówno w Mjanmie, jak i w Niemczech i od 2006 roku pracuje w Mjanmie jako niezależna filmowczyni, pełniąc funkcje reżyserki, producentki, montażystki i dźwiękowczyni. Jej film krótkometrażowy „Burmese Butterfly” był pokazywany na festiwalach w ponad 20 krajach, a „Period@Period” zdobył nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na Wathan Film Festival. „Położne” to jej pełnometrażowy debiut dokumentalny.

Położne

reż. Snow Hnin Ei Hlaing / Mjanma, Niemcy / 2022 / 91 min. / pokaz z audiodeskrypcją

17 września 2023

15:30

Lisa Gerig (*1990) studiowała film w Zurychu i montaż w Genewie. Jej film dyplomowy „Zaungespräche” jest radykalnie subiektywnym spojrzeniem na sytuację osób przetrzymywanych w areszcie deportacyjnym w Zurychu i zdobył kilka nagród. 2018-2023: Studia dyplomowe na wydziale Reżyserii Filmów Dokumentalnych na Akademii Sztuk Mediów w Kolonii, gdzie w 2019 roku zdobyła Nagrodę Promocyjną dla Młodych Studentek i Studentów. Dziś pracuje jako niezależna filmowczyni w Zurychu i Kolonii.

Przesłuchanie

reż. Lisa Gerig / Szwajcaria / 2023 / 81 min. / polska premiera

16 września 2023

16:00

Oleksandra Tsapko urodziła się w 2002 roku w Kijowie, gdzie mieszkała do 2022 roku. Obecnie mieszka w Zurychu, gdzie studiuje na Zurich University of Arts (ZHDK). W swoich pracach używa głównie kontrastów i kolorów podstawowych, łącząc je z odrobiną popu. Dotyczy to nie tylko jej prac wizualnych, ale także utworów muzycznych, które powstają w trybie eksperymentalnym, synth popowym stylu. Ostatnio zaczęła również zajmować się pisaniem scenariuszy filmowych, filmowaniem i montowaniem, a także kuratorowaniem wystaw. Poprzez wszystkie wymiary twórcze jej prac próbuje zrekonstruować poczucie nieuchronności traumatycznych przeżyć i rzeczywistości, sarkastycznie przedstawiając bolesne chwile i wycofując się do kolorowego świata.

Pszczoła

reż. Oleksandra Tsapko / Szwajcaria / 2023 / 6 min. / polska premiera

16 września 2023

18:00

Mariia Ponomarova (1991, Kijów) jest reżyserką filmową, scenarzystką i producentką kreatywną pochodzenia ukraińskiego, mieszkającą w Holandii. Mariia studiowała na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. Karpenko-Karyi w Ukrainie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w 2013 roku. W 2016 roku Mariia ukończyła program badań artystycznych Master of Film na Holenderskiej Akademii Filmowej. Filmy krótkometrażowe napisane i wyreżyserowane przez Marię były prezentowane na takich festiwalach jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vancouver, Festiwal Filmowy w Sarajewie, MFF Molodist, VIS Vienna Shorts, czy MFFK Go Short. Debiut Marii jako producentki filmów dokumentalnych, „Fragile Memory”, był częścią programu IDFA 2022 Best of Fests, wcześniej zdobywając Wyróżnienia Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym i DocAviv oraz Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Sarajewie. Jej debiut fabularny „The Diaper Cake” był pokazywany na takich festiwalach jak FFK Palm Springs, MFF Chicago, FF Short Shorts, InterfilmBerlin, FF La Guarimba, MFF Molodist i nadal podróżuje po świecie. Obecnie Mariia pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym „The Right Answer” (wybranym do programu Boost NL – HFM/CineMart) oraz pełnometrażowym dokumentalnym debiutem „Nice Ladies” (IDFAcademy 2021).

Trzy okna na południowy zachód

reż. Mariia Ponomarova / Ukraina, Holandia / 2023 / 8 min. / polska premiera

16 września 2023

18:00

Manon, profesjonalistka w dziedzinie komunikacji i ekspertka w dziedzinie innowacji, zawsze ma iskierki w oczach, gdy chodzi o dołożenie swojej cegiełki w projekcie ekologicznym. Od dziecka pasjonatka projektowania graficznego, odkrywania nowatorskich projektów i podróżowania, jest odkrywczynią współczesności. Ukończyła renomowaną szkołę na kierunku Zarządzania Strategicznego Innowacjami. Przez kilka lat przeszła wiele korytarzy i sal konferencyjnych głównych korporacyjnych grup we Francji i na całym świecie. Jako kierowniczka ds. projektów innowacyjnych w grupie Continental, kierowniczka ds. komunikacji w rozwijanej małej firmie oraz kierowniczka ds. komunikacji wewnętrznej na Europę Północną w hotelarskim gigancie AccorInvest, Manon chce teraz nadać sens swojemu życiu jako mieszkance miasta. Całą swoją pozytywną energię chce zainwestować w przyjazny dla środowiska projekt na rzecz lepszej przyszłości.

François, optymistyczny mieszkaniec miasta, spontaniczny i ciekawy, jest młodym profesjonalistą poszukującym nowego świata, bardziej zgodnego z jego wartościami. Były kierownik ds. komunikacji w renomowanym ośrodku narciarskim we francuskich Pirenejach, zawsze miał wyraźne zamiłowanie do tworzenia obrazów i treści audiowizualnych. Robienie filmów zawsze było tą częścią jego pracy, która najbardziej go satysfakcjonowała: konceptualizacja historii, organizowanie planów zdjęciowych, spędzanie dużej ilości czasu na montażu... François, który zawsze miał w głowie kreatywny pomysł i był bardzo skrupulatny, chce teraz wnieść swoje umiejętności do projektu, który go inspiruje, do ulepszania świata na własną skalę.

W poszukiwaniu zielonych miast

reż. Manon Turina, François Marques / Francja / 2023 / 85 min. / polska premiera

14 września 2023

18:00

Olha pracowała jako niezależna redaktorka przy projektach komercyjnych, ale chciała znaleźć inne ścieżki w branży. To doświadczenie zaprowadziło ją do firmy produkcyjnej z Kijowa. Pracowała jako asystentka reżyserii i produkcji przy projektach dokumentalnych, dopóki Rosja nie rozpoczęła pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Po rozpoczęciu inwazji Olha postanowiła wyreżyserować krótkometrażowy film dokumentalny o swoich osobistych doświadczeniach z życia w kraju ogarniętym wojną.

Wiesz, że to będzie film o wojnie

reż. Olha Tsybulska / Norwegia, Ukraina / 2023 / 35 min.

16 września 2023

18:00

Isabel Coixet (ur. 1960) jest katalońską reżyserką filmową. Jest jedną z najbardziej uznanych reżyserek filmowych współczesnej Hiszpanii. Od początku swojej kariery filmowej w 1989 roku wyreżyserowała dwanaście pełnometrażowych filmów fabularnych, a także filmy dokumentalne, krótkometrażowe i reklamy. Międzynarodowy rozgłos zdobyła w 2003 roku intymnym dramatem „Moje życie beze mnie”, opartym na opowiadaniu Nancy Kincaid. Dwa lata później wyreżyserowała „Życie ukryte w słowach”, które otrzymało cztery nagrody Goya: dla najlepszego filmu, najlepszej reżyserii, najlepszej produkcji i najlepszego scenariusza. W 2005 roku Coixet dołączyła do grona 18 międzynarodowych filmowczyń i filmowców, w tym Gusa Van Santa, Waltera Sallesa oraz Joela i Ethana Coenów, w ramach nowatorskiego, zbiorowego projektu „Paris, je t’aime”. W 2000 roku założyła własną firmę producencką Miss Wasabi Films.

Żółty sufit

reż. Isabel Coixet / Hiszpania / 2022 / 93 min. / polska premiera

17 września 2023

20:30

bottom of page