top of page

reż. Katharina Mückstein / Austria / 2023 / 96 min. / polska premiera

Feminizm WTF

17.09.23

Kinoteka, plac Defilad 1, Warszawa, Polska

istockphoto-1289673315-612x612.jpg

18:00

Reżyseria: Katharina Mückstein
Scenariusz: Katharina Mückstein, Ina Freudenschuß
Zdjęcia: Michael Schindegger
Montaż: Natalie Schwager
Dźwięk: Theda Schifferdecker, Hjalti Bager-Jonathansson, Flora Rajakowitsch, Karim Weth
Muzyka: Tony Renaissance
Producent_ka: Flavio Marchetti, Katharina Mückstein, Michael Schindegger, Natalie Schwager, Michael Kitzberger, Wolfgang Widerhofer, Markus Glaser, Nikolaus Geyrhalter
Produkcja: La Banda Film w koprodukcji z: NGF - Nikolaus Geyrhalter Filmproduktion
Światowa dystrybucja: Austrian Films
Język: angielski, niemiecki

https://www.austrianfilms.com/film/Feminism_WTF

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

OPIS

„Feminizm WTF” - czyli wszystko, co chcesz wiedzieć o feminizmie, ale boisz się zapytać! Austriacka reżyserka i scenarzystka Katharina Mückstein postanowiła stworzyć filmową pigułkę wiedzy o współczesnym ruchu feministycznym (albo raczej: wielu ruchach feministycznych) w popowej, intensywnej wizualnie formie. Od prostego (i podchwytliwego) eksperymentu z podziałem na różowe i niebieskie ubranka dla dzieci, po otwierające oczy wypowiedzi ekspertek z zakresu socjologii, biologii, seksuologii i politologii, twórczyni filmu odkrywa przed nami abecadło feministycznych myśli. Mückstein umieszcza ekspertki w starannie zaaranżowanych, kolorowych przestrzeniach - już sama scenografia ilustruje odchodzenie od genderowej binarności. Ich wypowiedzi uzupełniają queerowe taneczne sceny i kampowa choreografia.

Partnerstwa:

FESTIWALE I NAGRODY

Diagonale - Festival of Austrian Film (Nagroda Publiczności), CPH:DOX, DOK.fest München, Fünf Seen Filmfestival

KATHARINA MÜCKSTEIN

Marta_Magnuska.jpeg

Katharina Mückstein jest scenarzystką i reżyserką, mieszka w Wiedniu. Najpierw studiowała filozofię i gender studies, a następnie do 2010 roku reżyserię i produkcję filmową w Wiedeńskiej Akademii Filmowej. Oprócz różnych działań dydaktycznych w obszarze scenariusza i rozwoju postaci, Katharina Mückstein od ponad dziesięciu lat zajmuje się problematyką antydyskryminacyjną w branży filmowej.

GALERIA

bottom of page