top of page

reż. Snow Hnin Ei Hlaing / Mjanma, Niemcy / 2022 / 91 min. / pokaz z audiodeskrypcją

Położne

17.09.23

Kinoteka, plac Defilad 1, Warszawa, Polska

istockphoto-1289673315-612x612.jpg

15:30

Reżyseria: Snow Hnin Ei Hlaing
Scenariusz: -
Zdjęcia: Soe Kyaw Htin Tun
Montaż: Mila Aung-Thwin, Ryan Mullins, Snow Hnin Ei Hlaing
Dźwięk: Snow Hnin Ei Hlaing, Andreas Mühlschlegel, Marc Fragstein
Muzyka: Olivier Alary, Johannes Malfatti
Producent_ka: Bob Moore, Ulla Lehmann, Mila Aung-Thwin, Snow Hnin Ei Hlaing
Produkcja: EyeSteelFilm, AMA FILM
Światowa dystrybucja: Dogwoof
Język: rohingya, rakhine, birmański

https://sales.dogwoof.com/midwives

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

OPIS

„Położne” to opowieść o dwóch kobietach pracujących w pionierskiej klinice medycznej w zachodniej Mjanmie – regionie dotkniętym podziałami etnicznymi. Reżyserka, Snow Hnin Ei Hlaing, pokazuje nie tylko losy kobiet w kraju zmagającym się z postkolonialnymi zmianami, ale i opór wobec ludobójczej machiny. Główną bohaterką jest tu Nyo Nyo, młoda muzułmanka, którą poznajemy, kiedy terminuje u właścicielki kliniki, buddyjskiej położnej Hla. Leczenie i zatrudnianie muzułmanek stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa położnej. Mniejszości muzułmańskiej odebrano podstawowe prawa, trwają prześladowania, zagęszcza się atmosfera pogromowa, a z radia sączą się piosenki pop nawołujące do czystki etnicznej. Relacja bohaterki z przełożoną pozostaje bliska, ale też niejednoznaczna: buddyjskie bohaterki i bohaterowie nie do końca wpisują się w wizerunek idealnych „sprawiedliwych”. Hla, a w szczególności jej mąż, nie są wolni od uprzedzeń wobec mniejszości muzułmańskiej. Jednocześnie klinika znajduje się na wsi bez dostępu do bieżącej wody, a zapewnienie opieki medycznej stanowi najwyższy priorytet dla jej właścicielki. Film miał premierę na festiwalu Sundance w 2022 roku, gdzie otrzymał Nagrodę Specjalną Jury.

𝐏𝐨𝐤𝐚𝐳 𝐳 𝐚𝐮𝐝𝐢𝐨𝐝𝐞𝐬𝐤𝐫𝐲𝐩𝐜𝐣𝐚̨.

Osoby ze szczególnymi potrzebami w obszarze wzroku będą mogły skorzystać z audiodeskrypcji za pośrednictwem aplikacji Kino Dostępne, która umożliwia darmowe odsłuchiwanie audiodeskrypcji na sali kinowej z osobistego smartfona.
W celu skorzystania z tej możliwości, konieczne jest zainstalowanie aplikacji Kino Dostępne na telefonie. Aplikację można pobrać za darmo za pośrednictwem Google Play i AppStore.
W momencie rozpoczęcia filmu należy uruchomić odtwarzanie audiodeskrypcji na telefonie. Konieczne są do tego słuchawki - prosimy zabrać je ze sobą na seans.
Krótki film ilustrujący działanie aplikacji można znaleźć na stronie: www.kinodostepne.pl.

Partnerstwa:

FESTIWALE I NAGRODY

Sundance Film Festival (Nagroda Specjalna Jury w konkursie World Cinema Documentary - Excellence in Verité Filmmaking), CPH:DOX, Hot Docs (Nagroda Dona Haiga), IDFA, DOK.fest München, Millennium Docs Against Gravity, Docaviv International Documentary Film Festival, Cleveland International Film Festival, DMZ International Documentary Film Festival (Nagroda Next), Bergen International Film Festival

SNOW HNIN EI HLAING

Marta_Magnuska.jpeg

Snow Hnin Ei Hlaing ukończyła szkoły filmowe zarówno w Mjanmie, jak i w Niemczech i od 2006 roku pracuje w Mjanmie jako niezależna filmowczyni, pełniąc funkcje reżyserki, producentki, montażystki i dźwiękowczyni. Jej film krótkometrażowy „Burmese Butterfly” był pokazywany na festiwalach w ponad 20 krajach, a „Period@Period” zdobył nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego na Wathan Film Festival. „Położne” to jej pełnometrażowy debiut dokumentalny.

GALERIA

bottom of page