top of page

Lovemobil

Reż. Elke Margarete Lehrenkrauss / Niemcy / 2019 / 106 min. / warszawska premiera

bilet.jpeg
web.jpeg
WATCH ONLINE

Reżyseria: Elke Margarete Lehrenkrauss
Scenariusz: Elke Margarete Lehrenkrauss
Zdjęcia: Christoph Rohrscheidt
Montaż: Elke Margarete Lehrenkrauss, Sven Kulik
Dźwięk: Henrik Cordes
Muzyka: Dascha Dauenhauer
Producentka: Elke Margarete Lehrenkrauss
Produkcja: Elke Margarete Lehrenkrauss
Właścicielka praw: Elke Margarete Lehrenkrauss
Język: angielski, niemiecki, bułgarski
Strona: https://lovemobil-film.com

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

„Lovemobil” Elke Margarete Lehrenkrauss to inscenizowany dokument o warunkach pracy seksualnej w kamperach zaparkowanych wzdłuż drogi krajowej B188 pod niemieckim Wolfsburgiem. Głównymi bohaterkami filmu są Milena i Rita, emigrantki z Bułgarii i Nigerii. Pod pewnymi względami dokument Lehrenkrauss przypomina środkowoeuropejski „Nomadland” – gdzie zamiast przepastnych krajobrazów Środkowego Zachodu tłem dla historii bohaterek są turbiny wiatrowe i piaszczyste sosnowe lasy. Podstawowa różnica tkwi jednak w tym, że Milena i Rita nie są właścicielkami kamperów. Nie tylko nie mogą więc swobodnie się przemieszczać, ale codziennie muszą płacić czynsz Uschi, irytującej starszej Niemce otoczonej stadem małych piesków.
Film Lehrenkrauss opowiada przede wszystkim o alienacji i napięciach ekonomicznych związanych z pracą w przyczepach – gdzie pracuje się w pojedynkę, trzeba więc samodzielnie radzić sobie z szefową i klientami. Nawiązuje też do seksualnej i rasowej przemocy, z którą stykają się bohaterki: Milena ma serdecznie dość niemieckich mężczyzn, którzy nie dbają o higienę i nieustannie próbują przekraczać jej granice; Rita ciągle musi mierzyć się z podszytą rasizmem nachalnością Uschi. Ogromną częścią ich codzienności jest jednak zwyczajna nuda. W przerwach między klientami Milena i Rita przesiadują w swoich przyczepach, gdzie palą papierosy, oglądają nollywoodzkie filmy i śmieją się z szefowej.
Jako dokument inscenizowany film Lehrenkrauss został w dużej mierze spleciony z opowieści, które reżyserka zebrała podczas badań terenowych, nie jest więc dokładną reprezentacją życiorysów bohaterek. Ma on jednak również niespodziewaną wartość archiwalną – w trakcie seansu warto rozejrzeć się za sceną, w której Uschi wyjmuje z szuflady album ze starymi zdjęciami, dokumentującymi życie w hamburskich burdelach w latach 70. i 80. (Michalina Augusiak)

FESTIWALE I NAGRODY

Locarno International Film Festival, Transatlantyk Festival, Camden International Film Festival (Nagroda Wschodzącej Wizji Filmowej), DOC LA (Nagroda DOC LA dla Najlepszego Międzynarodowego Filmu Dokumentalnego), Moscow International Documentary Film Festival DOKer (Nagroda Jury dla Najlepszego Dźwięku), Santorini Film Festival (Nagroda Jury dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Dokumentalnego)

LAN YU

Lan_You_Director photo.jpg

Elke Margarete Lehrenkrauss
Urodzona w 1979 r. twórczyni filmowa i artystka sztuk wizualnych. W 2012 r., jako stypendystka Niemieckiej Fundacji Akademickiej, ukończyła z wyróżnieniem KHM - Kolońską Akademię Sztuki Mediów. W 2003 r. otrzymała dyplom na Wydziale Sztuk Wideo na HSLU - Akademii Sztuki i Wzornictwa w Lucernie. Jej filmy, jak również inne prace, były pokazywane na festiwalach, w muzeach i galeriach na całym świecie, a także otrzymały liczne nagrody. „Lovemobil” jest jej pierwszym filmem pełnometrażowym. https://www.lehrenkrauss.com/

IMAGES GALLERY

MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

Red Stains
Red Stains
Red Stains
bottom of page