top of page

Ogniem pisane

Reż. Rintu Thomas, Sushmit Ghosh / Indie / 2021 / 93 min. / warszawska premiera

bilet.jpeg
web.jpeg

Reżyseria: Rintu Thomas, Sushmit Ghosh
Zdjęcia: Sushmit Ghosh, Karan Thapliyal
Montaż: Sushmit Ghosh, Rintu Thomas
Dźwięk: Susmit Bob Nath, Janne Laine
Muzyka: Tajdar Junaid
Producentki_ci: Rintu Thomas, Sushmit Ghosh, Tone Grøttjord, John Webster
Produkcja: Black Ticket Films w koprodukcji z: CompanySant & Usant, JW Documentaries
Właściciel praw: Autlook Filmsales
Język: hindi
Strona: https://www.autlookfilms.com/

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

Stan Uttar Pradesh na północy Indii. Bohaterkami filmu są dziennikarki „Khabar Lahariya”, założonej w 2002 roku, pierwszej i jedynej indyjskiej gazety redagowanej przez zespół złożony wyłącznie z kobiet, co więcej – kobiet z prowincji, wiejskiego pochodzenia, należących do najniższej, najbardziej wykluczonej kasty Dalitów, jak również muzułmanek. Film towarzyszy im w pracy i w domu, w podróżach i na szkoleniach, podczas tworzenia nowego kanału na YouTubie, medialnych przemian i zyskiwania coraz szerszych zasięgów. Podąża tropem bieżących relacji i dziennikarskich dochodzeń: przeciwko propagandzie rządowej i policyjnej, w sprawie braku opieki medycznej, przemocy wobec kobiet, powiązań między politykami, służbami porządkowymi i krwawym biznesem, skandalu nielegalnych kopalni. Od wiadomości lokalnych przez wybory stanowe po wybory krajowe, pokazuje rosnący w siłę hinduski nacjonalizm, świętujące religijne bojówki, zabójstwa dziennikarzy z powodów politycznych. I na tym tle – praktykę zaangażowanego dziennikarstwa i wiarę w jego sprawczość. (Klara Cykorz)

FESTIWALE I NAGRODY

Sundance Film Festival (Nagroda Specjalna Jury: Wpływ na Zmianę, Nagroda Publiczności: Światowe Kino Dokumentalne), CPH:DOX, San Francisco Film Festival (Nagroda McBaine Pełnometrażowy Film Dokumentalny), Seattle International Film Festival (Nagroda Specjalna Jury w Konkursie Dokumentalnym), Krakowski Festiwal Filmowy

LAN YU

Lan_You_Director photo.jpg

Rintu Thomas i Sushmit Ghosh
Rintu Thomas i Sushmit Ghosh to wielokrotnie nagradzana reżysersko-producencka para z Indii, której prace były wspierane m.in. przez Sundance Institute, Chicken & Egg Pictures, Tribeca Institute, Doc Society, SFF Film Fund, IDFA, The Bertha Foundation, Sorfond oraz Fińską Fundację Filmową. Rintu i Sushmit są również stypendyst(k)ami Sundance Fellows produkującymi filmy, które mają moc wywierania transformującego wpływu społecznego. W 2009 r. założyli Black Ticket Films, firmę producencką, która inwestuje w siłę opowiadania historii non-fiction. Black Ticket Films produkuje filmy, które mają moc opowiadania o sprawiedliwości społecznej i są wykorzystywane przez instytucje na całym świecie, aby wyrażać wsparcie, wywierać pozytywny wpływ i edukować. Rintu i Sushmit zostali uhonorowani za swoją pracę filmową Medalem Prezydenckim w 2012 r., najwyższym odznaczeniem przyznawanym filmowcom i filmowczyniom w Indiach. Film „Ogniem pisane", który powstawał pięć lat, jest ich pierwszym pełnometrażowym filmem dokumentalnym. Są małżeństwem od sześciu lat, mieszkają między New Delhi a górami, a w wolnym czasie lubią odkrywać osobliwe księgarnie.

IMAGES GALLERY

MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

Red Stains
Red Stains
Red Stains
bottom of page