top of page

Pamięć ciała

Reż. Madonna Adib / Wielka Brytania, Liban / 2020 / 10 min. / polska premiera

bilet.jpeg
web.jpeg

Reżyseria: Madonna Adib
Zdjęcia: Elsy Hajjar
Montaż: Sandra Fatte
Dźwięk: Aram Abbas
Producentka: Noe Mendelle
Produkcja: Scottish Documentary Institute
Właściciel praw: Scottish Documentary Institute
Język: arabski
Strona: https://www.scottishdocinstitute.com/films/let-my-body-speak/

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

Intymny i osobisty film, w którym reżyserka mierzy się z socjopolitycznymi represjami w sferze seksualnej, których doświadczyła dorastając w latach 80. i 90. w Damaszku. Opowiada o tym twórczo wykorzystując rodzinne archiwa – zdjęcia, filmy i dokumenty, ale przede wszystkim własne ciało. W ekstremalnych zbliżeniach możemy zobaczyć ból przeszłości, który się na nim odcisnął.

FESTIWALE I NAGRODY

IDFA - International Documentary Film Festival Amsterdam, Hot Docs, Take One Action Film Festival, SQIFF - Scottish Queer International Film Festival, London Short Film Festival, Salem Film Festival, ÉCU - The European Independent Film Festival

LAN YU

Lan_You_Director photo.jpg

Madonna Adib
Madonna Adib urodziła się w 1986 r. w Damaszku w Syrii. W 2008 r. ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Damasceńskim. Pracowała jako graficzka i montażystka wideo. W 2008 r. uczestniczyła w spektaklu poetyckim w Operze w Damaszku, który łączył poezję, taniec, muzykę i 45-minutowe wideo jej autorstwa. Madonna Adib kontynuowała naukę w kierunku animacji filmowej w Mel Hoppenheim School of Cinema na Uniwersytecie Concordia, którą ukończyła w 2012 r. Pracowała w wielu domach produkcyjnych jako operatorka, montażystka i twórczyni filmów animowanych. Stworzyła eksperymentalne filmy dokumentalne i eksperymentalne krótkometrażowe filmy fabularne pokazywane na festiwalach filmowych i w galeriach sztuki współczesnej w Europie, Kanadzie, Syrii, Turcji i innych miejscach na całym świecie. Madonna Adib jest także jedną z sześciu założycielek i założycieli, jak również fotografką w projekcie Syrian Eyes of the World, zainicjowanym w 2014 r. Obecnie mieszka w Bejrucie w Libanie, gdzie pracuje jako freelancerka - fotografka, montażystka, twórczyni animacji i niezależna filmowczyni. W 2016 r. pracowała dla Kanadyjskiej Narodowej Rady Filmowej jako fotografka przy filmie kręconym w Bejrucie, opowiadającym o syryjskim kryzysie uchodźczym. Obecnie pracuje nad kilkoma projektami, m.in. jako producentka filmu „Maram”, reżyserowanego przez Samera Beyhuma, poświęconego historii dziecka sprzedającego róże na ulicach, a także jako scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych (produkcja - Parabola Films) i krótkometrażowego filmu fabularnego (produkcja - Bidayat).

IMAGES GALLERY

MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

Red Stains
Red Stains
Red Stains
bottom of page