top of page
O pamięci: Ukraina oczami dokumentalistek

Rozmowa po zestawie krótkometrażowych filmów ukraińskich reżyserek

location-icon-transparent-background-5.jpeg

16.09.2023 godz. 18:00 Kinoteka

Zapraszamy na prezentację najnowszych filmów autorstwa ukraińskich reżyserek dokumentalnych, eksperymentalnych i artystek wideo oraz na towarzyszące projekcji spotkanie z trzema autorkami.

W rozmowie prowadzonej przez Solidarny Dom Kultury „Słonecznik" udział wezmą:

- 𝐌𝐚𝐫𝐢𝐢𝐚 𝐏𝐨𝐧𝐨𝐦𝐚𝐫𝐨𝐯𝐚 („Trzy okna na południowy zachód"),

- 𝐙𝐨𝐲𝐚 𝐋𝐚𝐤𝐭𝐢𝐨𝐧𝐨𝐯𝐚 („Pamiętaj zapach Mariupolu"),

- 𝐎𝐥𝐡𝐚 𝐓𝐬𝐲𝐛𝐮𝐥𝐬𝐤𝐚 („Wiesz, że to będzie film o wojnie").

Rozmowę poprowadzi 𝐓𝐚𝐫𝐚𝐬 𝐆𝐞𝐦𝐛𝐢𝐤 z Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik".

𝐌𝐚𝐫𝐢𝐢𝐚 𝐏𝐨𝐧𝐨𝐦𝐚𝐫𝐨𝐯𝐚 (1991, Kijów) jest reżyserką filmową, scenarzystką i producentką kreatywną pochodzenia ukraińskiego, mieszkającą w Holandii. Mariia studiowała na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. Karpenko-Karyi w Ukrainie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w 2013 roku. W 2016 roku Mariia ukończyła program badań artystycznych Master of Film na Holenderskiej Akademii Filmowej. Filmy krótkometrażowe napisane i wyreżyserowane przez Marię były prezentowane na takich festiwalach jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vancouver, Festiwal Filmowy w Sarajewie, MFF Molodist, VIS Vienna Shorts, czy MFFK Go Short. Debiut Marii jako producentki filmów dokumentalnych, „Fragile Memory”, był częścią programu IDFA 2022 Best of Fests, wcześniej zdobywając Wyróżnienia Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym i DocAviv oraz Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Sarajewie. Jej debiut fabularny „The Diaper Cake” był pokazywany na takich festiwalach jak FFK Palm Springs, MFF Chicago, FF Short Shorts, InterfilmBerlin, FF La Guarimba, MFF Molodist i nadal podróżuje po świecie. Obecnie Mariia pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym „The Right Answer” (wybranym do programu Boost NL – HFM/CineMart) oraz pełnometrażowym dokumentalnym debiutem „Nice Ladies” (IDFAcademy 2021).

𝐙𝐨𝐲𝐚 𝐋𝐚𝐤𝐭𝐢𝐨𝐧𝐨𝐯𝐚 urodziła się w 1984 r. w Mariupolu, w rodzinie z klasy robotniczej. Po raz pierwszy pojawiła się w świecie kina dokumentalnego jako postać w filmie „Ma” (10') w 2017 roku, a rok później nakręciła swój pierwszy krótkometrażowy dokument „Diorama” (2018) o zaminowanym morzu w rejonie Mariupola. Film zdobył nagrodę w kategorii MyStreetFilms na festiwalu „86” (Ukraina) w 2018 roku, brał udział w wielu europejskich festiwalach filmowych (m.in. DOK Leipzig, Ji.hlava IDFF, FilmFestival Cottbus), trafił do kin w Ukrainie w 2019 roku. W 2021 roku Zoya miała premierę swojego nowego filmu krótkometrażowego „Territory of Empty Windows” (10') na festiwalu Docudays UA i pokazała go w kinach na MFF Molodist w Kijowie. Film otrzymał Nagrodę Specjalną MDFF Ji.hlava na Festiwalu Filmowym Kinosaray Positive 2021 oraz Grand Prix w konkursie dokumentalnym francusko-ukraińskiego MIST Kinofest 2021. Międzynarodowa premiera odbyła się na MFF MakeDox w Macedonii Północnej. Przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainą (24.02.22) Zoya mieszkała w Kijowie i pracowała jako niezależna artystka i dokumentalistka. Pracuje z tematami wojny, pamięci i osobistych historii.

𝐎𝐥𝐡𝐚 𝐓𝐬𝐲𝐛𝐮𝐥𝐬𝐤𝐚 pracowała jako niezależna redaktorka przy projektach komercyjnych, ale chciała znaleźć inne ścieżki w branży. To doświadczenie zaprowadziło ją do firmy produkcyjnej z Kijowa. Pracowała jako asystentka reżyserii i produkcji przy projektach dokumentalnych, dopóki Rosja nie rozpoczęła pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Po rozpoczęciu inwazji Olha postanowiła wyreżyserować krótkometrażowy film dokumentalny o swoich osobistych doświadczeniach z życia w kraju ogarniętym wojną.

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

bottom of page