Wytwarzanie (nie)legalności na granicach państw europejskich
Rozmowa WATCH DOCS z reżyserkami Juliette de Marcillac („Pod osłoną nocy") i Zuzanną Solakiewicz („Dobra wiadomość") po pokazie filmów
15.09.2023 godz. 19:00 Kinoteka
Zapraszamy na rozmowę na temat kryminalizacji pomocy humanitarnej na granicy polsko-białoruskiej i francusko-włoskiej po pokazie filmów „Dobra wiadomość" reż. Zuzanna Solakiewicz i Zvika Gregory Portnoy oraz „Pod osłoną nocy" reż. Juliette de Marcillac.
Oba filmy pokazują nielegalne i legalne praktyki na obu granicach, jak przepisy oraz postrzeganie legalności działań solidarnościowych wpływa na środki wyrazu wybrane w filmach, w jaki sposób na obu granicach oddziałują ze sobą interpretacja prawa i działania służb granicznych.
W rozmowie udział wezmą:
𝐉𝐮𝐥𝐢𝐞𝐭𝐭𝐞 𝐝𝐞 𝐌𝐚𝐫𝐜𝐢𝐥𝐥𝐚𝐜 - absolwentka Ecole Normale Supérieure. Wyreżyserowała w 2017 roku film krótkometrażowy „Leap Into the Void”, kupiony wcześniej przez OCS i wybrany do programu Stockholm Independent Film Festival. Teraz, mając perspektywę pracy z filmem fabularnym, poświęca się tworzeniu filmów dokumentalnych debiutując w tej dziedzinie pełnometrażowym dokumentem „Pod osłoną nocy” (Visions du Réel 2023, film otwarcia, Konkurs Grand Angle). Przekonana, że te dwa podejścia się uzupełniają, pracuje obecnie nad krótkometrażowym filmem fabularnym, którego akcja toczy się na pograniczu francusko-włoskim, a także współpracuje przy kilku filmach fabularnych jako konsultantka ds. scenariusza.
𝐙𝐮𝐳𝐚𝐧𝐧𝐚 𝐒𝐨𝐥𝐚𝐤𝐢𝐞𝐰𝐢𝐜𝐳 - wspólnie ze Zviką Gregorym Portnoy'em tworzy polsko-izraelski duet dokumentalny z bazą w polskich lasach. Z powodzeniem stworzyli ponad 10 produkcji pracując naprzemiennie w rolach: reżysera_ki, operatora_ki i montażysty_ki. Oboje studiowali w Szkole Filmowej Sama Spiegla w Jerozolimie. Solakiewicz wcześniej ukończyła studia humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, a edukację filmową kontynuowała podczas stażu w Szkole Filmowej w Łodzi, natomiast Portnoy ukończył Akademię Sztuk Pięknych Bezalel. Solakiewicz przeszła także przez programy Berlinale Talents (2015) i EAVE (2018). „15 stron świata”, pełnometrażowy film dokumentalny duetu, zdobył nagrodę Tygodnia Krytyków na Festiwalu Filmowym w Locarno w 2014 roku i został nagrodzony m.in. na MFFD w Belgradzie, MFF w Bratysławie, Millennium Docs Against Gravity, MFF Nowe Horyzonty i FAME. Film był pokazywany na całym świecie na wiodących międzynarodowych festiwalach filmowych, takich jak DOK Leipzig, SXSW, MFF w Zurychu oraz dystrybuowany w kinach, telewizji i na platformach VOD.
Rozmowę poprowadzi 𝐀𝐥𝐞𝐤𝐬𝐚𝐧𝐝𝐫𝐚 Ł𝐨𝐛𝐨𝐝𝐚 - Specjalistka ds. komunikacji i rzecznictwa Działu migracyjnego Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.