Kto i dlaczego jest „nielegalny”?
Rozmowa po pokazie filmu „Bezpaństwo” reż. Michèle Stephenson
23.10 18:00 Kinoteka
Kto i dlaczego jest nielegalny? Podczas spotkania zastanowimy się nad „legalnym konstruowaniem nielegalności”: w jaki sposób nielegalność jest wytwarzana przez władzę? Kto może decydować o (nie)legalności innych? Co oznacza bycie „nielegalnym”? Dlaczego niektórzy mogą jeździć i osiedlać się właściwie na całym świecie, a mobilność innych jest kryminalizowana? Przyjrzymy się tym kwestiom z prawnego, społecznego i praktycznego punktu widzenia.
W spotkaniu udział wezmą:
Karol Grygoruk – Fotograf dokumentalny. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. W pracy naukowej skupia się na tematyce fotografii zaangażowanej, etyce oraz wpływie nowych mediów na współczesną kulturę wizualną. Współtwórca agencji RATS. W swoich działaniach fotograficznych i dokumentalnych od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz zagranicą. Autor dokumentalnego cyklu I LOVE YOU DAD oraz publikacji książkowej pod tym samym tytułem, ukazującej relacje władzy i społeczeństwa w rządzonym przez wojskowy reżim turystycznym raju Tajlandii. Mieszka oraz pracuje między Warszawą i Bliskim Wschodem.
Joanna Subko – apl. adw. Joanna Subko – prawniczka z Przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce, aplikantka adwokacka. Wcześniej pracowała w Zespole ds. Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich jako Naczelniczka Wydziału Praw Migrantów i Mniejszości Narodowych oraz w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej. Specjalizuje się w prawie migracyjnym i antydyskryminacyjnym.
Maria Złonkiewicz – trenerka, bałkanistka, kulturoznawczyni, teoretyczka turystyki, podróżniczka. Zajmuje się przemianami islamu bośniackiego oraz migracjami uchodźczymi i turystycznymi. Współtwórczyni projektu post-turysta.pl oraz współtwórczyni i prowadząca inicjatywy Chlebem i Solą, zajmującej się wsparciem osób z doświadczeniem uchodźczym, oraz współinicjatorka i współtwórczyni portalu uchodzcy.info dostarczającego rzetelną wiedzę na temat migracji uchodźczych.
Rozmowę poprowadzi Hanna Frejlak – pracuje w portalu uchodźcy.info i w Magazynie Kontakt, gdzie prowadzi dział Poza Centrum. Antropolożka, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Prowadziła badania etnograficzne wśród uchodźców z Afryki Zachodniej na Sardynii. Współpracuje z inicjatywą Chlebem i Solą oraz z portalem ngo.pl.
ORGANIZACJE PARTNERSKIE
GALERIA