top of page

reż. Lina / Niemcy, Syria, Holandia, Norwegia / 2023 / 95 min. / polska premiera

5 pór roku rewolucji

13.09.23

Kinoteka, plac Defilad 1, Warszawa, Polska

istockphoto-1289673315-612x612.jpg

19:00

Reżyseria: Lina
Scenariusz: Lina, Diana El Jeiroudi
Zdjęcia: Lina
Montaż: Diana El Jeiroudi, Barbara Toennienshen
Dźwięk: Olmo van Straalen, Franco van der Linde, Mark Glynne, Tom Bijnen
Producent_ka: Diana El Jeiroudi, Orwa Nyrabia
Produkcja: No Nation Films
Światowa dystrybucja: Deckert Distribution
Język: angielski, arabski

https://deckert-distribution.com/films/5-seasons-of-revolution

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

OPIS

Autorka filmu, Lina, dla bezpieczeństwa podpisuje się samym imieniem. Debiutująca w pełnym metrażu syryjska reporterka i aktywistka rozpoczyna swój film od przedstawienia najbliższych osób współpracujących z nią w Damaszku. Przez pryzmat losów tej kilkuosobowej grupy ukaże kolejne etapy najpierw protestów 2011 roku, a potem wojny; większość z nich w końcu wyjedzie z kraju, ale też nie wszyscy przeżyją. Film powstawał przez dziesięć lat i rozpoczyna go przypominająca o ciągłym zagrożeniu plansza: w celu zapewnienia bohater(k)om dokumentu bezpieczeństwa, przy realizacji wykorzystano zamazywanie twarzy i techniki <em>deepfake</em>. Z dziesiątek notatek, zdjęć, wywiadów i nagrań, nierzadko kręconych z ukrycia lub pod pseudonimem, reżyserka szyje rekonstrukcję działań, strategii oporu i praktyk dziennikarskich. Opowiada o aparacie przemocy. O pracy zespołowej. O karmieniu kotów aresztowanej koleżanki – i w końcu o swoim własnym aresztowaniu.

Partnerstwa:

FESTIWALE I NAGRODY

Sundance Film Festival, Thessaloniki International Documentary Festival, HUMAN International Documentary Film Festival, Hot Docs, DOK.fest München, Bildrausch Filmfest Basel

LINA

Marta_Magnuska.jpeg

Urodzona w Damaszku Lina jest dokumentalistką, dziennikarką i operatorką, która od ponad dziesięciu lat dokumentuje wydarzenia w Jordanii, Libanie, Syrii i Turcji. Ukończyła studia magisterskie z produkcji filmów dokumentalnych na Uniwersytecie w Essex. Lina zrealizowała krótko- i średniometrażowe filmy dokumentalne oraz swój pełnometrażowy debiut „5 pór roku rewolucji”, którego premiera odbyła się w 2023 roku na festiwalu filmowym Sundance w sekcji konkursowej World Cinema Documentary Competition.

GALERIA

bottom of page