top of page

reż. Daryna Mamaisur / Belgia, Ukraina, Portugalia, Węgry / 2023 / 17 min. / polska premiera

Potykam się na każdą wieść z Kijowa

16.09.23

Kinoteka, plac Defilad 1, Warszawa, Polska

istockphoto-1289673315-612x612.jpg

18:00

Reżyseria: Daryna Mamaisur
Scenariusz: Daryna Mamaisur
Zdjęcia: Shaheen Ahmed, Tetiana Usova (zdjęcia z Kijowa), Daryna Mamaisur
Montaż: Daryna Mamaisur
Dźwięk: Laura Castillo
Producent_ka: Frederik Nicolai, Daryna Mamaisur
Produkcja: DocNomads
Światowa dystrybucja: Plivka Films
Język: ukraiński, angielski

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

OPIS

– Jak mówić o tej ranie? Jak sama rana może przemówić?
– Spróbuj popracować and słowem rana. Rana. Powtórz: rana, rana, rana. Baw się nią. Baw się tym słowem, potraktuj je jak goły dźwięk.
Ekran zasnuwają kłęby dymu.
Reżyserka Daryna Mamaisur studiuje w Brukseli; właśnie zaczęła uczęszczać na zajęcia ze śpiewu i dykcji. Jest maj 2022 roku. I w Brukseli, i w Kijowie zaczynają kwitnąć kasztany. Z bliskimi w ukraińskiej stolicy artystka pozostaje w ciągłym kontakcie – ciągle na komunikatorze, na facetime’ie. Nad Kijów nadciągają majowe burze i chociaż z tego samego nieba mogą w każdej chwili polecieć pociski, intymny, wręcz zmysłowy film Mamaisur sprawia, że tęsknota za Kijowem, a raczej: pragnienie bycia w Kijowie – staje się najbardziej naturalnym uczuciem na świecie.

Partnerstwa:

FESTIWALE I NAGRODY

Visions du Réel, Docudays UA (Wyróżnienie Specjalne - Nagroda Andriy’a Matrosova)

DARYNA MAMAISUR

Marta_Magnuska.jpeg

Daryna Mamaisur jest artystką wizualną i filmowczynią urodzoną w Kijowie w Ukrainie. Mając doświadczenie w teorii i filozofii sztuki, rozwijała swoją praktykę na styku różnych dyscyplin. Jej prace związane były z przekształceniami przestrzeni publicznej i krajobrazu ze względu na ich związek z kulturą wizualną i pamięcią. Poza tym szczególnie interesują ją sytuacje, w których język i ekspresja wokalna wydają się kruche i niezdolne do uchwycenia rzeczywistości. W 2022 roku ukończyła DocNomads, wspólny program studiów magisterskich z produkcji filmów dokumentalnych w Lizbonie, Budapeszcie i Brukseli. Jej filmy brały udział między innymi w festiwalach filmowych Kasseler Dokfest, Visions du Réel, FIDMarseille, Docudays UA.

GALERIA

bottom of page