top of page

Inanimate Objects

reż. Julia Konarska, Aleksandra Markovic / 2024, Polska / Chiny / Wielka Brytania, 21 min. / światowa premiera

istockphoto-1289673315-612x612.jpg

8 września 2024

13:30

Kinoteka, plac Defilad, Warszawa, Polska

Reżyseria: Julia Konarska, Aleksandra Markovic
Scenariusz: Julia Konarska, Aleksandra Markovic
Zdjęcia: Yin Yu, Julia Konarska
Montaż: Aleksandra Markovic
Dźwięk: Quinn Gonzalez
Muzyka: Zach Buckley
Producent_ka: Julia Konarska, Aleksandra Markovic
Produkcja: Julia Konarska, Aleksandra Markovic
Światowa dystrybucja: Julia Konarska, Aleksandra Markovic
Język: polski, mandaryński

OPIS

Alicja, ikona ruchu pro-choice w Polsce, pozwała państwo, gdy odmówiono jej prawa do aborcji, co spowodowało trwałe zmiany zdrowotne w jej życiu. Sylwia musiała stawić czoła przeciwnościom jako nastoletnia matka mieszkająca na polskiej wsi. Opisuje ona wyzwania związane z dostępem do antykoncepcji i uciekania się do nielegalnych metod usunięcia ciąży. Historia Lulu z Chin ujawnia społeczną presję zmuszająca kobiety do macierzyństwa, odzwierciedlając ciągły konflikt między polityką państwową a autonomią osób z macicami. Po drugiej stronie spektrum, pan Xincheng ujawnia reperkusje polityki jednego dziecka, która zmusiła jego rodzinę do przeprowadzki i zmierzenia się z wyzwaniami patriarchalnych oczekiwań. Jego skomplikowana relacja z siostrą i ciężar oczekiwań ze strony innych podkreślają głęboko zakorzenione konsekwencje restrykcyjnej polityki reprodukcyjnej.
„Inanimate Objects” zagłębia się w konsekwencje restrykcyjnej polityki praw reprodukcyjnych w Chinach i Polsce, gdzie polityka jednego dziecka w jednym kraju i surowe przepisy dotyczące aborcji w drugim kształtują życie swoich obywatelek i obywateli. Film wykracza poza aktywizm polityczny, aby wywołać głębszą, bardziej artystyczną refleksję nad zawiłościami życia pod rządowymi regulacjami. Narracja zbudowana jest poprzez intymne listy, dając głos tym osobom, których historie są rzadko pokazywane w mainstreamie. Skupiając się na prywatnej, a nie publicznej sferze, twórczynie filmu starają się pokazać niuanse legislacji na poziomie państwowym i to jak wpływa ona na większość aspektów naszego życia w tych pozornie odmiennych zakątkach świata. Film jest hołdem dla Alicji Tysiąc, która zmarła w 2021 roku, w trakcie produkcji „Inanimate Objects”.

Partnerstwa:

FESTIWALE I NAGRODY

JULIA KONARSKA & ALEKSANDRA MARKOVIC

Marta_Magnuska.jpeg

Julia Konarska - urodzona w Krakowie i mieszkająca w Londynie postproducentka i dokumentalistka. W swoich filmach stara się skupiać na historiach, które przez nurt mainstreamu spychane są na bok. Absolwentka programu Humanity in Action oraz magisterskich studiów z zakresu produkcji filmów dokumentalnych na Queen Mary University of London, Julia mocno wierzy w siłę filmu jako narzędzia walki z niesprawiedliwością społeczną. Jej debiutancki film studencki „La Reina” był pokazany na festiwalu HER Docs w 2021 roku, a jej krótkometrażowy film „Be Trans, Do Crime” został zaprezentowany w tym samym roku na Fringe! Queer Film Festival w Londynie.

Aleksandra Markovic - Doświadczona producentka-reżyserka, która podczas swojej dziesięcioletniej współpracy z największymi chorwackimi kanałami telewizyjnymi koncentrowała się głównie na programach non-scripted. W 2020 roku uzyskała tytuł magistry w dziedzinie filmu dokumentalnego na Queen Mary University of London. Obecnie uczy produkcji filmów dokumentalnych i postprodukcji w SAE Institute, jednocześnie realizując swoje pasje twórcze w zakresie produkcji i reżyserii. Jest oddana tworzeniu przestrzeni, w których kobiece postacie mogą rozkwitać, a ich głosy rezonować z widownią, co kształtuje jej drogę jako artystki i filmowczyni.

GALERIA

bottom of page