top of page

Mówią mi babu

Reż. Sandra Beerends / Holandia / 2019 / 80 min. / polska premiera

bilet.jpeg
web.jpeg

Reżyseria: Sandra Beerends
Scenariusz: Sandra Beerends
Montaż: Ruben van der Hammen NCE
Dźwięk: Mark Glynne
Muzyka: Alex Simu
Producent: Pieter van Huijstee
Produkcja: Pieter van Huystee Film
Właściciel praw: Pieter van Huystee Film
Język: indonezyjski
Strona: https://theycallmebabu.com

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

Główna bohaterka i narratorka filmu, Alima, jest postacią fikcyjną, skonstruowaną ze świadectw kilkudziesięciu kobiet – zeznań zarówno archiwalnych, jak i współczesnych, pochodzących z prowadzonych lokalnie badań w nurcie oral history. Kierowaną do matki opowieść czyta zza kadru młoda kobieta. Alima rozpoczyna pracę u holenderskiej rodziny jako niania, babu. Wyjazd do Europy, opieka nad dzieckiem, powrót, życie pod okupacją japońską, koniec wojny, ogłoszenie przez Indonezję niepodległości, susza, głód. Przywiązanie do małego holenderskiego wychowanka i związek z chłopakiem o imieniu Ribut, członkiem ruchu niepodległościowego. Marzenie o lepszym jutrze, o prawie dziewczynek do edukacji.
Równolegle do tej opowieści rozwija się na ekranie historia uszyta ze 179 unikalnych źródeł filmowych, wydobytych z holenderskich i japońskich archiwów. Taśmy propagandowe i prywatne, filmy przyrodnicze z sekwencjami takimi jak brutalne polowanie na krokodyle.
Pozostając na granicy pomiędzy dokumentem a fikcją, film snuje opowieść o kobiecym wyzwoleniu w kotle historycznej zawieruchy – jednocześnie uniwersalną konkretną w swoim historyczno-społecznym szczególe. (Klara Cykorz)

FESTIWALE I NAGRODY

nominacja do Nagrody Emmy® (w kategorii Film Dokumentalny), IDFA - International Documentary Film Festival Amsterdam, Thessaloniki Documentary Film Festival, FIPADOC International Documentary Festival, Sydney Film Festival, DOK.fest München (Nagroda VIKTOR DOK.horizonte), Netherlands Film Festival (Złoty Cielak dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, Złoty Cielak dla Najlepszego Montażu), PRIX EUROPA (Wyróżnienie Specjalne)

LAN YU

Lan_You_Director photo.jpg

Sandra Beerends
Sandra Beerends jest redaktorką scenariuszy, producentką kreatywną oraz pisarką/reżyserką, która pracuje dla holenderskiego nadawcy NTR oraz prowadzi własną firmę Beruang. Zasiadała w jury Prix Europa, Prix Jeunesse, Cinedans, Klik! i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie. Jej dorobek obejmuje m.in. redakcję scenariuszy filmów „Kauwboy" (Berlinale Generation, Europejska Nagroda Filmowa - Nagroda Młodej Publiczności 2012) i „Polska Warrior" (Grand Prix dla Holenderskiej Animacji HAFF 2017). Obecnie pracuje nad filmami fabularnymi i serialami dla dzieci i młodzieży. Jej własny film dokumentalny „Mówią mi babu” miał premierę na festiwalu IDFA w Amsterdamie, znalazł się wśród faworytów publiczności i otrzymał Kryształową Nagrodę za sprzedaż ponad 10 tys. biletów w początkowym okresie wyświetlania w kinach. Film był pokazywany także na licznych międzynarodowych festiwalach.

IMAGES GALLERY

MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

Red Stains
Red Stains
Red Stains
bottom of page