top of page

Martha Cooper. Ikona street artu

Reż. Selina Miles / USA, Australia / 2019 / 82 min. / polska premiera

bilet.jpeg
web.jpeg

Reżyseria: Selina Miles
Scenariusz: Selina Miles
Zdjęcia: Selina Miles, Marcus Autelli
Montaż: Simon Njoo
Dźwięk: Lachlan Harris
Muzyka: Adit Gauchan, Vincent Goodyer
Producent: Daniel Joyce
Produkcja: Projector Films we współpracy z: The South Australian Film Corporation, Create NSW
Właściciel praw: Projector Films
Język: angielski, portugalski
Strona: https://www.marthathemovie.com

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

Martha Cooper to niespodziewana ikona street artu – malutka, siwowłosa postać biegająca razem z zamaskowanymi artystami graffiti. W latach 70., kiedy dzielnice Nowego Jorku płonęły, pracowała jako fotografka dla „New York Post”, szukając obrazów kreatywności i zabawy, tam gdzie inni widzieli tylko przemoc i biedę. Efektem tego były jedne z pierwszych zdjęć przedstawiających nowojorskie graffiti w czasach, gdy miasto toczyło wojnę przeciwko tej nowej formie ekspresji artystycznej. Martha i jej współautor Henry Chalfant ze zrobionych przez Cooper zdjęć stworzyli książkę „Subway Art”. Komercyjna porażka publikacji zmusiła Marthę do porzucenia graffiti na rzecz innych ukrytych kultur Nowego Jorku. 20 lat później artystka odkrywa, że jest gwiazdą świata graffiti, kultury, która nie jest już lokalnym ruchem, ale globalną siłą. „Subway Art” jest jedną z najchętniej kupowanych i najczęściej piratowanych książek artystycznych w historii, kserowana i rozpowszechniana przez twórców graffiti na całym świecie. W wieku 75 lat, Martha musi odnaleźć się w znacznie innej rzeczywistości i kulturze. Niewielka społeczność zrodzona z potrzeby przeciwstawienia się biedzie, klasowości i przeciwnościom losu, stała się komercyjnym przemysłem, którego wzrost wspiera rozwój mediów społecznościowych. Każdy street art jest obecnie od razu publikowany w internecie, tłumy stoją w kolejkach żeby zrobić sobie zdjęcie z popularnymi graffiti. Martha, kierując się pasją do uwieczniania kreatywności pomagającej ludziom przezwyciężyć trudności losu , nie odnajduje się w tym nowym świecie.

FESTIWALE I NAGRODY

Tribeca Festival, Sydney Film Festival (Nagroda Publiczności dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego), PÖFF - Tallinn Black Nights International Film Festival, Melbourne International Film Festival, Raindance Film Festival, Brisbane International Film Festival, Vancouver International Film Festival, New Zealand International Film Festival, Scad Savannah Film Festival, Hof International Film Festival, Napa Valley Film Festival, Cinefest Film Festival

LAN YU

Lan_You_Director photo.jpg

Selina Miles
Reżyserka Selina Miles jest przede wszystkim zaangażowana w cyfrową produkcję online i globalnych ruch streetartowy. Jej żywiołowy styl reżyserii został doceniony - krótkie wideo „Limitless”, interpretacja sztuki graffiti zrealizowana techniką hyperlapse, stała się hitem z ponad 12 milionami wyświetleń na YouTube’ie. W 2017 r. swoją obserwację artystów_ek zajmujących się street artem przeniosła do internetowego serialu „The Wanderers”. Jej najnowsza produkcja „Martha Cooper - ikona street artu” powstała dzięki wyjątkowemu wglądowi w świat street artu, a wciągająca narracja i śmiała reżyseria składają się na daleki od banalności film dokumentalny.

IMAGES GALLERY

MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

Red Stains
Red Stains
Red Stains
bottom of page