Modlitwy Delphine
Reż. Rosine Mbakam / Belgia / 2021 / 91 min. / polska premiera
Reżyseria: Rosine Mbakam
Zdjęcia: Rosine Mbakam
Montaż: Geoffroy Cernaix
Dźwięk: Rosine Mbakam, Loïc Villiot
Producentki_ci: Geoffroy Cernaix, Aimé Césaire Dimenkeu Nkue
Produkcja: Tândor Productions, Tândor Films
Właściciel praw: Tândor Productions
Język: pidżyn kameruński angielski, francuski
Strona: https://tandorproductions.com/en/catalogue/les-prieres-de-delphine/
TWÓRCZYNIE I TWÓRCY
Siedząc w sypialni swojego brukselskiego mieszkania, trzydziestoletnia Delphine wyrzuca z siebie historię swojego życia. „Modlitwy Delphine” to trzeci pełnometrażowy dokument kameruńskiej reżyserki Rosine Mbakam, nakręcony wkrótce po ukończeniu przez nią studiów w belgijskim Institut Supérieur des Arts. Dwie kobiety, które połączyło doświadczenie dorastania w Kamerunie oraz emigracji do Europy, od lat są bliskimi przyjaciółkami. Film powstał z inicjatywy Delphine, która poprosiła Mbakam o sfilmowanie jej pełnej traum autobiograficznej opowieści. Przez dziesięć dni Delphine relacjonowała przed kamerą historię swojego dzieciństwa w Duali, doświadczonego w młodości gwałtu, pierwszej ciąży, utrzymywania się z pracy seksualnej, niespełnionej miłości oraz małżeństwa z dużo starszym Belgiem. W rękach Delphine medium filmowe staje się narzędziem nieskrępowanego sprzeciwu wobec patriarchalnych i neokolonialnych struktur, które ograniczyły jej życie do ciągłego poszukiwania strategii przetrwania. Jak podkreśla Mbakam, „Modlitwy Delphine” kwestionują też ugruntowane w zachodnim kinie założenia na temat jej roli jako reżyserki, ustanawiając pracę nad dokumentem jako przestrzeń wymiany i radykalnej sprawczości bohaterki. (Michalina Augusiak)
Film prezentowany przy wsparciu Biura Walonii-Brukseli w Warszawie.
Specjalne podziękowania dla reżyserki Rosine Mbakam i Tândor Productions.
FESTIWALE I NAGRODY
Cinema du Réel (Nagroda Młodej Publiczności), Doc Fortnight - MoMA’s Festival of International Nonfiction Film and Media, True/False Film Festival, Sheffield Doc/Fest, AFI DOCS, DOXA Documentary Film Festival
LAN YU
Rosine Mbakam
Reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych, która w 2012 r. ukończyła INSAS - Belgijską Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową. Dorastała w Kamerunie i bardzo wcześnie zdecydowała się związać z filmem - w 2000 r., w Jaunde, dzięki włoskiej organizacji pozarządowej COE (Centro Orientamento Educativo) miała okazję doskonalić się w sztuce operatorskiej, montażu i reżyserii. Współpracowała z tą organizacją i stała na czele kilku wchodzących w jej skład instytucji filmowych. W 2003 r. dołączyła do zespołu STV (Spectrum Television) zarządzanego przez Mactara Sillę. Przez 4 lata pracowała jako montażystka, reżyserka, prezenterka i menadżerka programowa. Chcąc rozwijać swoje umiejętności filmowe, w 2007 r. rozpoczęła naukę na INSAS, którą ukończyła w 2012 r. Jej pierwszy krótkometrażowy film, „Tu seras mon allié", został nagrodzony na licznych międzynarodowych festiwalach. W 2014 r., aby zyskać większą niezależność, Rosine wraz z Geoffroy’em Cernaix założyła firmę producencką Tândor Productions. Produkowanie własnych filmów pozwala jej zachować indywidualność spojrzenia. W 2017 r. wyreżyserowała swój pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny „Les Deux visages d'une femme bamileke”, który został pokazany na ponad 60 festiwalach, a jej kolejny film, „Chez jolie coiffure", zyskał jeszcze większą publiczność. Aby rozwijać kinematografię w swoim kraju, Kamerunie, w 2018 r. Rosine założyła firmę producencką Tândor Films. Zainicjowała również utworzenie Caravane Cinéma - inicjatywy organizującej seanse plenerowe, umożliwiające rozpowszechnianie afrykańskich produkcji filmowych w dzielnicach robotniczych w dużych miastach Kamerunu. W 2021 r. powstał jej trzeci pełnometrażowy dokument, „Modlitwy Delphine". Obecnie przygotowuje się do kręcenia swojego drugiego krótkometrażowego filmu fabularnego „Pierrette”. Swój czas dzieli pomiędzy firmy producenckie (Tândor Productions w Belgii i Tândor Films w Kamerunie), gdzie pracuje nad kilkoma projektami a nauczaniem w KASK w Gandawie (Belgia).
IMAGES GALLERY
ORGANIZACJE PARTNERSKIE