top of page

Parda

Reż. Tai Linhares / Brazylia, Niemcy / 2019 / 29 min. / polska premiera

bilet.jpeg
web.jpeg

Reżyseria: Tai Linhares
Scenariusz: Tai Linhares
Zdjęcia: Aline Juárez
Montaż: Sully Ceccopieri
Dźwięk: Caio Cesar Loures, Mariana Bahia, Nadoki Studio
Producentka: Tai Linhares
Produkcja: Tai Linhares
Właścicielka praw: Tai Linhares
Język: portugalski, niemiecki
Strona: http://www.tailinhares.com/

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

Autorytarny reżim planuje przywrócić supremację białych w Brazylii. Pierwszym działaniem jest żądanie powrotu wszystkich białych obywateli i obywatelek Brazylii mieszkających za granicą. W środku tego politycznego chaosu Tai musi udowodnić, że nie jest biała, przez co mierzy się z niepewnością co do własnej tożsamości rasowej. Takie kobiety określa się słowem parda oznaczającym osobę, której kolor skóry jest mieszkanką różnych pochodzeń. Film – meandrując między dokumentem a fikcją – zagłębia się w niejednoznaczną koncepcję rasy w Brazylii, badając ślady pozostawione przez kolonialną przeszłość i rodzinną historię reżyserki.

FESTIWALE I NAGRODY

Kasseler Dokfest, Mostra SESC, Cinemaissi, Berlin Feminist Film Week, Panoramica, Porto Femme International Film Festival, Equis Film Fest, Baturu Cultural Festival, Vierte Welle Festival

LAN YU

Lan_You_Director photo.jpg

Tai Linhares
Tai Linhares jest mieszkającą w Niemczech brazylijską twórczynią filmową i fotografką. Jej pierwszy krótki metraż, „Loom” (2014), opowiada historię pracowników_c z okolic Rio de Janeiro, którzy_e w czasach brazylijskiej militarnej dyktatury byli_ły prześladowani_e, aresztowani_e i torturowani_e. Jeśli chodzi o fotografię, interesuje ją zarówno dokumentalny realizm, jak i abstrakcyjna symbolika. Aby uzyskać pożądany, efekt stosuje długą ekspozycję, co pozwala jej uchwycić światło i ruch. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Komunikacji (UFRJ), studiowała dokumentalistykę na filmeArche w Berlinie, a obecnie media cyfrowe w ramach licencjatu na Wydziale Informatyki Medialnej na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim.

IMAGES GALLERY

MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

Red Stains
Red Stains
Red Stains
bottom of page