top of page

Rentgen rodzinny

Reż. Firouzeh Khosrovani / Norwegia, Iran, Szwajcaria / 2020 / 80 min. / warszawska premiera

bilet.jpeg
web.jpeg

Reżyseria: Firouzeh Khosrovani
Scenariusz: Firouzeh Khosrovani
Zdjęcia: Mohammad Reza Jahanpanah
Montaż: Farahnaz Sharifi, Rainer M. Trinkler
Dźwięk: Ensieh Maleki, Hugo Ekornes
Muzyka: Peyman Yazdanian
Producenci: Fabien Olivier Greenberg, Bård Kjøge Rønning
Produkcja: Antipode Films w koprodukcji z: Rainy Pictures , Dschoint Ventschr Filmproduktion, Storyline
Właściciel praw: Taskovski Films
Język: farsi, francuski
Strona: https://www.taskovskifilms.com/film/radiograph-of-a-family/

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

Historia teherańskiej rodziny opowiedziana za pomocą fotografii, materiałów archiwalnych, listów i głosów. Matka reżyserki wyszła za mąż za... fotografię jej ojca. Studiował radiologię w Szwajcarii – a dla kobiety małżeństwo było wówczas obowiązkowe, aby mogła przylecieć i zamieszkać w Europie. Z jej religijnymi wychowaniem, życie w obcym kulturowo kraju było wyzwaniem – grzech czaił się na każdym kroku. Ojciec pochodził z liberalnej i świeckiej rodziny. Był miłośnikiem kultury, sztuk pięknych i muzyki klasycznej. Matka nigdy nie rozumiała, jak mógł cenić obraz przedstawiający nagie ciała. Po narodzinach dziecka rodzina Firouzeh wraca do Teheranu, gdzie wkrótce wybucha rewolucja, która wywraca wszystko do góry nogami. Matka znajduje nową tożsamość i odkrywa ważną dla siebie przestrzeń: zostaje działaczką religijną, dyrektorką szkoły i przechodzi szkolenie wojskowe. Ojciec siedzi cicho na swoim ulubionym krześle w domu i słucha Bacha. Rodzina zostaje podzielona, co dla małej dziewczynki, przyszłej reżyserki jest trudne i bolesne. Film o tożsamości skonstruowanej poprzez irańską walkę między tradycją a modernizacją, w którym rodzinny dom staje się metaforą zmian i procesów w całym społeczeństwie.

FESTIWALE I NAGRODY

IDFA - International Documentary Film Festival Amsterdam (Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny, Nagroda Beeld en Geluid ReFrame dla Najlepszego Kreatywnego Użycia Archiwów), Films From The South (Nagroda Publiczności), Human Rights / Human Wrongs Film Festival, FIPADOC International Documentary Festival, Göteborg Film Festival, DocPoint Helsinki, Krakowski Festiwal Filmowy

LAN YU

Lan_You_Director photo.jpg

Firouzeh Khosrovani
Urodzona w Teheranie Firouzeh Khosrovani zamieszkała we Włoszech, aby studiować na Accademia di Belle Arti di Brera. Po ukończeniu studiów w 2002 r. wróciła do Iranu, gdzie ukończyła studia magisterskie na kierunku Dziennikarstwo. Obecnie swoje życie dzieli między Teheranem a Rzymem. Jej debiut filmowy, „Life Train” (2004), jest dokumentem poświęconym terapii dzieci dotkniętych traumą w wyniku trzęsienia ziemi w Bam. W 2007 r. Wyreżyserowała „Rough Cut”, film o zdeformowanych manekinach na wystawie sklepowej w Teheranie, za który otrzymała 13 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Jej przedostatni dokument, „Fest of Duty”, pokazuje historię dwóch wchodzących w dorosłość nastolatek, osiem lat po ich oficjalnej ceremonii przekazywania dziewczynkom islamskich wartości (Fest of Duty). Film otrzymał nagrodę OXFAM na festiwalu IDFA w 2014 r.

IMAGES GALLERY

MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

Red Stains
Red Stains
Red Stains
bottom of page