top of page

Z wody

Reż. ZAKOLE / Polska / 2021 / 22 min. / światowa premiera

bilet.jpeg
web.jpeg
WATCH ONLINE

Reżyseria: Grupa ZAKOLE
Scenariusz: Grupa ZAKOLE
Zdjęcia: Olga Roszkowska, Pola Salicka
Montaż: Olga Roszkowska, Pola Salicka
Dźwięk: Krystyna Jędrzejewska-Szmek (lektorka)
Muzyka: Mateusz Olszewski (Zaumne)
Producent_ka: Departament Obecności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Produkcja: Grupa ZAKOLE
Właścicielki_e praw: Grupa ZAKOLE, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Język: polski
Strona: www.zakole.pl

TWÓRCZYNIE I TWÓRCY

Film to skupiona na mikro-obserwacjach opowieść o Zakolu Wawerskim – rozległego podmokłego terenu położonego niemal w sercu Warszawy. Wchodząc tu, mimo słyszalnego w tle dźwięku miasta, zgadzamy się na inne reguły, które wyznacza otaczające nas środowisko. Woda, powietrze, ciągła transformacja, zależność od siebie nawzajem, rozkład a także rozmaite mechanizmy obronne determinują życie na mokradle i wokół niego. Stałymi bywalcami i mieszkańcami tego terenu są różne istoty – bobry, ptaki, ważki, ślimaki, ols, trzciny i trawy, a także ludzie. Ci ostatni są tam jednak najmniej u siebie – ciągle coś im przeszkadza, obsiada, łaskocze, gryzie. Wykonują serię dziwnych, rytualnych gestów, próbując uchronić się przed najbardziej zaciętymi obrońcami mokrego krajobrazu.
Dźwięki do wciągającej, bagnistej podróży stworzył Zaumne (Mateusz Olszewski).

Praca zrealizowana na HER Docs Film Festival 2021.

FESTIWALE I NAGRODY

HER Docs Film Festival (premiera światowa)

LAN YU

Lan_You_Director photo.jpg

ZAKOLE to projekt zakorzeniony na mokradle położonym nieopodal serca Warszawy. Zakole Wawerskie obejmuje zarówno malownicze, w większości niedostępne bagno, jak i rozległe łąki. Obszar ten zamieszkany jest przez różne istoty – bobry, ptaki, żaby, komary, olsy, trzciny i trawy, a także przez ludzi. Celem ZAKOLA jest poznanie Zakola Wawerskiego wraz z jego mieszkańcami i bywalcami, a także rozpoznanie i zmapowanie jego różnych znaczeń. Osoby zaangażowane w ZAKOLE poszukują sposobów opowiadania i doświadczania tego typu terenów oraz przybliżania perspektywy współtworzących je istot. Zależy im na podkreśleniu wagi istnienia podobnych miejsc w miastach, przede wszystkim ze względów przyrodniczych i klimatycznych, zwracając przy tym uwagę na złożoność relacji i interesów powiązanych z nimi aktorów.
ZAKOLE jest projektem otwartym – opierającym się na szerokich sojuszach i współpracy z aktorami zainteresowanymi przyszłością Zakola Wawerskiego oraz wypracowywaniem wokół niego nowego języka i narzędzi poznawczych.
ZAKOLE jest realizowane w ramach unijnego projektu MediaActivism prowadzonego w Polsce przez Krytykę Polityczną.
Osoby: Zuzia Derlacz, Krysia Jędrzejewska-Szmek, Ola Knychalska, Olga Roszkowska, Pola Salicka.

IMAGES GALLERY

MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg
MOTHER_CHILD_STILL00_small.jpg

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

Red Stains
Red Stains
Red Stains
bottom of page