top of page
Spotkanie z Laurą Wiesböck

Rozmowa z jedną z bohaterek po pokazie filmu „Feminizm WTF” reż. Katharina Mückstein

location-icon-transparent-background-5.jpeg

17.09.2023 godz. 18:00 Kinoteka

„Feminizm WTF” - czyli wszystko, co chcesz wiedzieć o feminizmie, ale boisz się zapytać! Austriacka reżyserka i scenarzystka Katharina Mückstein postanowiła stworzyć filmową pigułkę wiedzy o współczesnym ruchu feministycznym (albo raczej: wielu ruchach feministycznych) w popowej, intensywnej wizualnie formie. Od prostego (i podchwytliwego) eksperymentu z podziałem na różowe i niebieskie ubranka dla dzieci, po otwierające oczy wypowiedzi ekspertek z zakresu socjologii, biologii, seksuologii i politologii, twórczyni filmu odkrywa przed nami abecadło feministycznych myśli. Mückstein umieszcza ekspertki w starannie zaaranżowanych, kolorowych przestrzeniach - już sama scenografia ilustruje odchodzenie od genderowej binarności. Ich wypowiedzi uzupełniają queerowe taneczne sceny i kampowa choreografia.

W spotkaniu po filmie udział weźmie 𝐋𝐚𝐮𝐫𝐚 𝐖𝐢𝐞𝐬𝐛𝐨̈𝐜𝐤 – socjolożka, autorka książek, publikacji i badań (m.in. „QUEERDEM – Demokratyczna praktyka osób LGBTIQ+ w Wiedniu”), jedna z bohaterek i ekspertek występujących w filmie „Feminizm WTF”. W swoich badaniach zajmuje się formami, przyczynami i skutkami nierówności społecznych, w szczególności w zakresie pracy, ubóstwa i płci. W swojej pracy pedagogicznej zajmuje się również takimi tematami jak język i władza, socjologia miłości, chłód jako praktyka kulturowa.

Spotkanie poprowadzi 𝐌𝐚𝐭𝐲𝐥𝐝𝐚 𝐒𝐳𝐞𝐦𝐩𝐫𝐮𝐜𝐡 – magistra Gender and Postcolonial Studies (Utrecht University) oraz redaktorka „G’rls ROOM”. Zawodowo zajmuje się researchem i prowadzeniem projektów w agencji Pacyfika. Na tym świecie ceni sobie: zaangażowanie społeczne, śmieszne rzeczy, słodkie wypieki i koty.

𝐒𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐭ł𝐮𝐦𝐚𝐜𝐳𝐨𝐧𝐞 𝐛𝐞̨𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐧𝐚 𝐣𝐞̨𝐳𝐲𝐤 𝐏𝐉𝐌.

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

bottom of page