top of page
Jak wyglądałby świat zarządzany przez kobiety?

Rozmowa po pokazie filmu „Dwie minuty do północy” reż. Yael Bartana

location-icon-transparent-background-5.jpeg

28.10 18:00 Kinoteka

„Dwie minuty do północy" to zapis zebrania rządu fikcyjnego kraju, którego członkiniami są wyłącznie kobiety. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie jak funkcjonowałby on w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Dyskusja towarzysząca projekcji stanowi kontynuację tego wątku: jaka jest rola kobiet w świecie mierzącym się z katastrofą klimatyczną? Czy świat zarządzany przez kobiety wyglądałby inaczej? W jaki sposób z kryzysem ekologicznym radzą sobie kraje, w których najwyższe stanowiska zajmują kobiety? A może już sam hierarchiczny, skupiony na jednostkach u władzy model jest z gruntu patriarchalny? I wreszcie: czy planetę da się ocalić, rezygnując z walki o równość płci?

W spotkaniu udział wezmą:

Joanna Erbel – socjolożka, działaczka miejska, ekspertka do spraw mieszkaniowych. Założycielka Fundacji Blisko zajmującej się wspieraniem aktywności lokalnych i tworzeniem wiedzy na temat innowacji mieszkaniowych. Koordynowała prace nad przygotowaniem polityki mieszkaniowej i programu Mieszkania2030 dla m.st. Warszawy. W latach 2017-2020 zajmowała się tematem innowacji mieszkaniowych w PFR Nieruchomości. Członkini grupy eksperckiej Laboratorium Rynku Najmu oraz CoopTech Hub, pierwszego w Polsce centrum technologii spółdzielczych. Autorka książki „Poza własnością”. W stronę udanej polityki mieszkaniowej. Współpracowniczka Fundacji A/typowi działającej na rzecz neuroróżnorodności.

Weronika Parfianowicz - kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW. Zajmuje się m.in problematyką związaną z mieszkalnictwem a także popularyzowaniem wiedzy na temat kryzysu klimatyczno-ekologicznego i idei postwzrostu. Członkini związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza.

Andrzej Zawilec - aktywista związany z Obozem dla Klimatu i innymi anarchistycznymi kolektywami queerowymi, antyfaszystowskimi i feministycznymi.

Rozmowę poprowadzi Paulina Januszewska - dziennikarka Krytyki Politycznej, w przeszłości związana m.in. z redakcją festiwalu Netia Off Camera i Newsweekiem, na łamach którego recenzowała literaturę i kino. Absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pisze o polityce klimatycznej, nierównościach społecznych i feminizmie.

ORGANIZACJE PARTNERSKIE

GALERIA

bottom of page